Nórsko - nemecká hádzanárska revolúcia...

30.01.2016 19:36

Uvádzame len niektoré vybrané myšlienky textu, ktorý  nám približuje úspech dvoch tímov, s ktorými málokto v závere ME počítal.

...O najväčšie prekvapenie na hádzanárskych majstrovstvách Európy v Poľsku sa postarali reprezentácie Nórska a Nemecka, s ktorými pred turnajom počítal iba málokto.

...Nórsko sa do semifinále dostalo vôbec prvýkrát v histórii. Kde hľadať príčiny tejto hádzanárskej senzácie?

...v lete roku 2014, islandský kouč Dagur Sigurðsson, ktorý dovtedy pôsobil ako hlavný tréner bundesligového Füchse Berlín. Sigurðsson je známy predovšetkým tým, že sa nebojí dávať šancu mladým talentom. Výsledkom jeho nominácie na ME je tak jeden z najnižších vekových priemerov na turnaji – tesne pod 25 rokov.

...Najväčšou zbraňou nemeckého tímu je však sila kolektívu a jeho „Teamgeist“, ktorý v pozápasových rozhovoroch vyzdvihujú aj všetci hráči.

...Nemecké média po zápase oslavovali úspech a niektoré upozornili aj na reformy v práci s mládežou, ktoré po neúspešných rokoch začal Nemecký hádzanársky zväz uskutočňovať. V tom vidia novinári podobnosť s futbalovým zväzom, ktorý po katastrofálnych výsledkoch na ME 2004 prišiel s veľkými reformami vo výchove talentov.

...NÓRSKO - príčinu možno hľadať v tom, že nórski hráči od posledného európskeho šampionátu nadobudli veľa skúseností, keďže väčšina z nich pôsobí alebo pôsobila v nemeckej bundeslige, právom označovanej za najlepšiu ligu sveta

...Obdivuhodné je taktiež sebavedomie nórskych hráčov, ktorí za žiadneho stavu nepôsobia nervózne a to ani v zápasoch s takými tímami ako Chorvátsko či Francúzsko. Takisto pokojne ako nórski hráči na palubovke pôsobí aj nórsky tréner Christian Berge, z ktorého hlavne počas oddychových časov vyžaruje absolútny pokoj.